Srdce, střed mého světa

Vlastním svůj osobní detektor lži. S lakmusovou přesností mi dává najevo, jak to, co se kolem mě děje, vlastně vnímám. Když se moje srdce rozbuší, vím, že něco není v pořádku.



CÍSAŘ
Jestli existuje mezi tělesnými orgány nějaká hierarchie, pak svrchovaným vládcem naší fyzické existence je jistě srdce. Srdce je císař, jehož prvním ministrem jsou plíce. Tihle dva spolu rozhodují o našem životě a smrti. Jejich životní funkce jsou také první, které se kontrolují při poskytování první pomoci. Každý záchranář ale ví, že nepřítomnost srdečního rytmu je větší problém než nepřítomnost dechu. Resuscitace pomocí masáže srdce by se proto měla učit na základních školách, protože žádná pro život důležitější schopnost vlastně neexistuje. Jako správné tempo při masáži srdce se používá rytmus refrénu písně od Bee Gees „Stayin' Alive“! Klidně si ale zpívejte „Jóžin z Bážin“, hlavně ale s masáží srdce neváhejte, když jde o srdce, jde o život.

TICHÝ ZABIJÁK VTK
Z biologického hlediska nedělá srdce vlastně nic extra, jen neúnavně bez přestání rytmicky stahuje stěny svých síní a komor, a tak udržuje krev v cévách neustále v oběhu. Cévní řečiště je velice důmyslný systém trubic (tepen a žil), které rozvádějí krev po celém těle. Do tkání přinášejí kyslík a živiny, na zpáteční cestu si s sebou zas berou z tkání odpadní látky. Všechny cévy v lidském těle mají takovou délku, že by jimi bylo možné dvakrát omotat celou zeměkouli, konkrétně 96 000 km. Výživu samotného srdce zajišťují pouze dvě koronární neboli věnčité tepny dlouhé jen pár desítek centimetrů. Pro bezproblémovou činnost srdce je velmi důležitá pružnost cévních stěn v celém krevním řečišti, odpor cévních stěn má totiž zásadní vliv na krevní tlak.

„Vysoký krevní tlak je v našem moderním světě problém každého čtvrtého člověka, a protože je to zdravotní komplikace značně nenápadná, řada lidí o ni nemá ani ponětí.“

Vysoký krevní tlak (nad hodnotu 130/80 mm Hg) ale zvyšuje enormně riziko infarktu, mrtvice, demence, zhoršení zraku, poškození ledvin a v neposlední řadě i erektilní dysfunkce. Náhlé zvýšení tlaku nad 230/130 mm Hg neboli tzv. hypertenzní krize představuje vážně riziko náhlé smrti. Největší riziko náhlého selhání srdce je na vrcholu jeho aktivity čili ve 12:00.
Vím, že je to nepříjemné čtení a je dost možné, že vám krevní tlak stoupá už jen při čtení těchto řádků. Stres je totiž mistr na stahování cévních stěn, což vlastně okamžitě vede ke zvýšení krevního tlaku. Ve valné většině případů si člověk za svůj vysoký krevní tlak může sám, což je ale dobrá zpráva, protože to znamená, že se ho sám i dokáže zbavit.



SPRÁVNÝ PŘÍSTUP K SRDCI
Je toho tolik, co můžeme pro svoje srdce udělat. Můžeme méně solit, přestat kouřit, pravidelně chodit na procházky, zdravě jíst, dobře spát a naučit se zvládat stres. Jak snadné a logické. Srdce se nám za naši péči ale odvděčí. Zatížené srdce totiž není schopné prožívat emoci radosti, daleko víc tíhne ke smutku a melancholii. Pokud se našemu srdci bude dařit po biologické stránce lépe, pocítíme to následně i našem prožívání. Jak tedy můžeme podpořit naše srdce a zvýšit tak svoji schopnost prožívat radost s přípravky Energy?
>> Kombinací číslo jedna je Korolen a Celitin. Tyto dva je ideální užívat především v létě, protože vysoké letní teploty zatěžují i srdce zdravé natož pak srdce, které se musí vyrovnávat se stresem, nadváhou nebo s vysokými dávkami alkoholu a kofeinu.
>> Dalším pomocníkem pro srdce je Flavocel. Vitamin C zlepšuje pružnost a pevnost cévních stěn, rozpouští krevní sraženiny a výrazně tak snižuje riziko trombózy. Brát by ho měli především kuřáci. Každá vykouřená cigareta totiž odebírá tělu 25 mg vitaminu C, což je přinejmenším třetina toho, co naše tělo potřebuje pro denní fungování.
>> Naprosto úžasný přípravek, který může napravit i poškození srdeční tkáně, je Organic Sancha Inchi. Tento rostlinný olej obsahuje cenné nenasycené mastné kyseliny a vysoké množství vitamínu E a zlepšuje podmínky pro práci srdečního svalu.

UMĚNÍ PŘIJÍMAT A DÁVAT

Činnost srdce zdravého člověka je manifestací jeho schopnosti plout s proudem života. Přijímat to, co přichází, a propouštět to skrze sebe, aniž bychom si cokoli ponechávali. Schopnost přijímat a dávat musí být vyvážená.

„Není možné nic dát, pokud sami nejsme naplnění, stejně tak není možné nic přijmout, pokud se nechceme ničeho vzdát.“

Z pohledu čínské medicíny je srdce sídlem našeho ducha
(š-šen), našeho vědomí. Není tedy náhoda, že si ukazujeme na levou stranu kousek od hrudní kosti, když říkáme „Já“. Naše srdce je středem našeho světa, centrem našeho vědomí a domovem naší duše. Pečujme o to místo a buďme generátory lásky, protože teprve, když se srdce otevře, dějí se věci…





AUTOR ČLÁNKU
Mgr. TEREZA VIKTOROVÁ



Mohlo by se Vám líbit




Nové číslo magazínu Vitae


Sdílejte nás na sociálních médiích

Nikdy nepochybujte o tom, že by malá skupina otevřených lidí mohla změnit svět. Ve skutečnosti je to jediná věc, která ho kdy změnila.