Cítíte se po zimě unavení, pomalí a bez energie? Je možné, že po tom všem zimním přejídání se a nedostatku pohybu na vás sedla jarní únava. Jak se ale těch zimních zásob zbavit rychle a efektivně, abyste vyrazili do jara plnou parou? Odpovědí je detox organismu.
Úvodní foto Soni a Michala: MS fotoatelier
Míchal a Soňa z Running2.cz vědí, jak toho docílit, aby vám tento nepřirozenější pohyb dělal radost a byl také zdravý.
Tělo je po letech nečinnosti zlenivělé, svaly si musí na pohyb zvyknout. Začátek by proto měl být pozvolný. Nejlépe je začít s chůzí a občas popoběhnout. Když už vám jde plynule běhat, dodržujte takové tempo, abyste mohli v klidu mluvit a nezajíkali se. Říká se to tomu "mluvící" tempo. Myslete také na to, že aby byl trénink účinný, nezáleží na tom kolik uběhnete, ale jak dlouho trénujete. Vždy by to mělo být alespoň 45 minut. Přidávat na intenzitě a vzdálenosti byste neměli více než 10 procent týdně.
Běhání a pobyt na čerstvém vzduchu vám prospějí v kterémkoli ročním období.
Pokud si trénink naplánujete a zapíšete do kalendáře, bude pro vás snazší vyrazit a nevymlouvat se. Začněte plánem - ideální jsou tři dny běhu týdně a svůj plán dodržujte. Není počasí (kromě inverze), ve kterém by se nedalo běhat. Pokud však nastane taková situace, udělejte si alespoň trénink doma, posilujte břišní svaly, dělejte kliky, shyby a sklapovačky- ty vás udrží ve formě. Nebo vyrazte do bazénu. Plavání je ideálním kompenzačním sportem k běhu.
Trénink nesmí být jednotvárný. Pokud budete běhat stále stejné kolečko okolo domu, brzy vás to přestane bavit. Běhejte více tras. Pokud to jde, zařaďte intervalové tréninky. Nebo zkuste fartlek (běh, při kterém běží dva a více běžců). Jak na to? Po cca 10 minutách zahřátí některý z běžců řekne hop a běží se ve vysoké intenzitě, dokud ten samý běžec neřekne stop, takto se to opakuje až téměř do konce tréninku, který by měl být zakončený 10 minutovým vyklusáním. Při fartleku není určeno, jak dlouho se poběží ve vysoké intenzitě a jak dlouho v nízké, není ani určeno pořadí, kdy který běžec řekne hop. Je to skvělá zábava a výborná příprava na případné závody. Závody jsou také zajímavým zpestřením, berte je jako společenskou událost, která je zábavná a kde se seznámíte s dalšími zajímavými lidmi (tak jsme se například seznámili my).
Nejen závod může být společenskou událostí. Také samotný trénink je skvělé spojit s dalšími nadšenci. Po celé republice je mnoho běžeckých skupin, se kterými můžete vyběhnout a při běhu si popovídat, vyměnit si zkušenosti a vzájemně se povzbudit. Soňa například běhá už dva roky s běžeckým klubem pro ženy www.jdubehat.cz.
Běh je sám o sobě skvělou aktivitou, bohužel ale jednostranně zatěžuje tělo. Je proto vhodné doplnit ho i o další sporty. Skvělým doplňkem je plavání, cyklistika a nezapomínejte ani na posilování. Velmi důležité je posílení středu těla (tzv.core) a rukou. Ač se to nezdá, tak pro správný běh je mnohem důležitější silný core, než silné nohy.
Soňa s Michalem jsou blázni do běhání i do sebe navzájem :)
Jak jste na tom s běháním vy? Daří se vám běhat pravidelně? Mrkněte na blog Michala a Soni, čeká na vás spousta inspirace!
Nikdy nepochybujte o tom, že by malá skupina otevřených lidí mohla změnit svět. Ve skutečnosti je to jediná věc, která ho kdy změnila.