Krásné vlasy jsou podvědomou známkou zdraví a minimálně i jedním z hlavních zdrojů obdivu. Pokud se za ty vaše však spíše stydíte, je načase s tím něco udělat.
Která z nás by nechtěla mít korunu krásy v podobě krásných vlasů. Mimochodem, pánové, u vás to přece platí taky! Pojďme se podívat na zaručené tipy a triky, které zajistí hustou a zdravou kštici i vám.
Opravdu jim stačí 2 – 3x týdně! Myjete-li si vlasy každý den, jsou pak zbytečně jemné a plihnou. Zkuste každodenní umývání omezit na 3 týdně a po prvotním přeprogramování vlasové pokožky na nový režim se produkce mazu ustálí.
Pokud chodíte často cvičit a bez umytých vlasů po sportu nemůžete být, propláchněte si kštici jen proudem vody. Pot se smyje a zároveň ve vlasech zůstane přirozený maz.
Také kvalitní suchý šampon vám pomůže mezi jednotlivými mytími, necítíte-li se úplně pohodlně a chcete trošku zredukovat mastnotu.
Plnou dlaň šamponu nepotřebujete, ani pokud máte husté vlasy sahající do pasu. Nezapomínejte, že maz se primárně nahromadil u kořínků a blízko hlavy, nikoli u konečků.
Chcete-li jít na to 100% přírodně, zkuste tzv. „No Poo“ metodu, kdy si myjete vlasy jen vodou, případně směskami z jedlé sody a octa. Spousta lidí nedá na No Poo dopustit, ale trvá až 2 měsíce, než se vlasy srovnají a přestanou se tolik mastit.
Po cvičení bohatě stačí, když si vlasy jen opláchnete vodou.
Když už jsme u toho mytí, také si hlavu pěkně promasírujte! Spojte příjemné s užitečným a během šamponování si hezky mněte pokožku hlavy.
Snad nejste natolik zimomřiví, že se sprchujete téměř vařící vodou. Vlasům příliš horká voda ubližuje, vede k lámání a k zašmodrchávání vlasů.
Kondicionér je třeba aplikovat na konečky. Dáte-li jej i na kořínky, zbytečně vám vlasy splihnou a umastí se rychleji.
Ideálně nefénujte vůbec, ale pokud opravdu musíte, držte se alespoň následujících rad. Fénujte vždy na nejnižší možnou teplotu. Nechejte vlasy nejdřív cca 15 minut uschnout v ručníku a až potom foukejte. Nedávejte fén příliš blízko k vlasům a nezůstávejte dlouho na jednom místě.
Foukání vám nezakážeme, ale žehlení či kulmování musíme. „Pečení“ vlasům opravdu neprospívá. Pokud je to jednou za čas nezbytně nutné, vetřete do vlasů přípravek pro ochranu vlasů před horkem.
Nepročesávejte vlasy dlouhými tahy od kořínků, ale začněte odspodu, krátkými tahy odshora dolů.
Ty pravé gumové sice drží nejlépe, ale vlasům škodí nejvíce. Navíc, když jsou vlasy takto vytažené, trpí i vlasové folikuly. Vsaďte spíše na volnější copy a ohony a nechte ty hodně vypnuté gymnastkám.
Nemusíte nutně ke kadeřníkovi, ale zastřihnout si konečky každé 2-3 měsíce vašim vlasům prospěje. I při té nejlepší péči je potřeba zastřihávat, jinak se objeví roztřepené konečky.
Obecně se vyhýbejte běžně prodávaným prostředkům vlasové péče plných chemikálií. Mrkněte na obal šamponu či kondicionéru, jako to už určitě děláte u potravin v supermarketu.
Vsaďte na kvalitní šampon založený na přírodních ingrediencích. Vyzkoušejte, a pokud vás po něm svědí pokožka hlavy nebo vlasy vypadají jako bez života, ihned ho změňte, nesnažte se nejdříve spotřebovat celou lahvičku.
Kondicionér je možná ještě důležitější než samotný šampon. Hlavně jestliže máte kudrnaté vlasy.
Cca jednou za dva týdny, zejména žijete-li ve městě a/nebo vedete uspěchaný život, si vlasy zaslouží extra výživu v podobě masky. Nemusíte nutně hledat v regálech drogerií, nejlepší masku si vyrobíte sama doma. Níže pár příkladů:
Zkuste si například v předvečer mytí do vlasů vmasírovat teplý olej – sáhněte po kokosovém, olivovém, nebo třeba avokádovém. Vlasy na noc zabalte do ručníku, ať si neumastíte polštář, a ráno umyjte jako obvykle.
Aloe vera je klasickým balzámem pro pokožku či vlasy. Aplikujte si vrstvičku gelu přímo na vlasy a nechte působit. Poté smyjte.
Smíchejte kelímek bílého neslazeného jogurtu (ideálně řeckého) se lžící medu, naneste na vlasy a nechte působit dokud jogurt nezačne zasychat.
Rozmačkejte avokádo jako na Guacamole a smíchejte se syrovým vajíčkem a lžičkou Spiruliny. Směs aplikujte na vlasy. Nechte působit alespoň půl hodiny, pak smyjte. Avokádo i vajíčko se také dají použít samostatně.
Ovšem i výživa zevnitř dokáže udělat zázraky, anebo naopak „zazdít“ celé vaše stylingové snažení. Vlasům, stejně jako zbytku těla, musíte dodat živiny, díky kterým budou prospívat. Zdravý vzhled je ten nejlepší možný vzhled! Jaké živiny z jakých potravin tedy musíte pravidelně doplňovat?
Vaše kštice nemůže být bez esenciálních mastných kyselin. Zejména podskupina kyselin nazývaná Omega-3 není úplně v každém jídle a je tedy dobré věnovat zvýšenou pozornost potravinám, které je obsahují.
Mezi ty se řadí:
Vitamin A tělo získává z beta karotenů. Jezte tedy nejen mrkev, ale např. i špenát, meruňky a již výše zmíněnou Spirulinu!
Nedostatek zinku v těle se na vlasech projeví unaveným vzhledem a pomalým růstem. Zinek však zvládnete doplnit snadno – najdete jej např. v mořských plodech, mase, či v dýňových semínkách. Opět, Spirulina je také výborným zdrojem zinku!
Budeme se opakovat, ale opět musíme zmínit Spirulinu. Dále železo najdete i v rybách, mase, listové zelenině jako např. kapusta či špenát, v luštěninách a třeba i v meruňkách.
Tělo si z vitaminu C tvoří kolagen, který je pro krásné vlasy nezbytný. Kiwi je jedním z nejkoncentrovanějších zdrojů vitaminu C, citrusové plody následují hned po něm, dále bobulové ovoce či brokolice. Zkuste i brazilské bobule Acai s vysokým obsahem antioxidantů.
Také známý pod jménem biotin, vitamin B7 pomůže vlasům zdravě růst. Najdete jej ve žloutcích, mléce, v játrech, ale i v ječmeni a sóji. B7 najdete i v našem Ječmeni a Chlorelle, kde se nachází v kombinaci s mědí, která také pomáhá zdraví vlasů.
Bez bílkovin by tělo bojovalo s extrémním nedostatkem keratinu, který tvoří naši kůži, vlasy a nehty. Doplňujte tedy dostatek tohoto stavebního materiálu! Bílkoviny najdete v libovém mase, vejcích, řeckém jogurtu, rybách a luštěninách. Jedním z nejkoncentrovanějších zdrojů proteinu ze světa rostlin je opět Spirulina.
Vlasy jsou nejhezčí ozdobou a často i nejlepší známkou přirozené krásy. Nemusíte si na hlavu „patlat“ superdrahé přípravky, s pomocí přírody se vláskům bude dařit ještě lépe. Kromě šetrného zacházení se také musíte postarat o výživu, a to zevnitř i zvenčí.
Jak o své vlasy pečujete vy? Který tip z dnešního článku vyzkoušíte?
Nikdy nepochybujte o tom, že by malá skupina otevřených lidí mohla změnit svět. Ve skutečnosti je to jediná věc, která ho kdy změnila.